De ideale belegger is lui en zuinig

De ideale belegger is lui en zuinig

“Ik wil wel beleggen, maar ik heb geen zin om daar tijd aan te besteden”, hoor ik vaak van mijn klanten. Een misvatting, want het is juist goed om weinig tijd aan beleggen te besteden.

Banken en vermogensbeheerders zijn goed in marketing. Ze doen alsof beleggen heel ingewikkeld is. Zodat je als leek denkt: laat ik het maar uitbesteden aan een partij die er verstand van heeft en er bovenop zit. Daar betaal ik graag voor.

Ten onrechte, want beleggen is vrij simpel. Stop geld dat je de komende jaren – zeg de komende 8 of 10 jaar – niet nodig hebt in aandelen. Beleg bij voorkeur in een wereldwijde, breed gespreide ETF (staat voor Exchange Traded Fund). Een ETF is een beleggingsfonds dat domweg de beurzen volgt en geen keuze maakt voor bepaalde aandelen. De toekomst valt toch niet te voorspellen. Dus er bovenop zitten en elke dag naar de koersen kijken, heeft geen zin. Je weet niet wanneer de koersen omhoog of omlaag gaan. Professionele beleggers weten dat ook niet, al beweren ze vaak van wel.

 

Achterover leunen

Je kunt zo’n wereldwijde ETF via een broker als Degiro of Saxo aanschaffen of via een fondsbeheerder met lage kosten, zoals Meesman, Peaks of Brand New Day. Heb je je indexfonds of -fondsen gekocht, leun dan achterover en kijk er niet naar om. Nou ja, misschien een of twee keer per jaar. Heb je het geld bij deze (half)jaarlijkse onderhoudsbeurt nog steeds de komende jaren niet nodig? Leun dan weer achterover. Heb je het misschien wel over een paar jaar nodig? Verkoop dan (een deel van) je beleggingen en zet het geld op een deposito met een hoge rente via Raisin of geld.nl/sparen.

Op deze manier haal je vrijwel zeker een hoger rendement dan wanneer je het beleggen uitbesteedt aan je bank. De meeste banken doen namelijk precies hetzelfde met je geld, alleen brengen ze hogere kosten in rekening. Zodat er onderaan de streep minder voor jou overblijft.

 

Dubbele naam

Dat geldt in nog hogere mate als je je geld laat beleggen door een dure vermogensbeheerder als ABN Amro MeesPierson, Van Lanschot Kempen en InsingerGilissen (bij bankieren is een dubbele naam kennelijk chique). Hun handelsmerk is exclusiviteit, maar het enige exclusieve zijn de hoge kosten en de vermogensdrempel van € 500.000 of meer.

Hoge kosten zijn natuurlijk prima als daar een bovengemiddelde prestatie tegenover staat. Maar de meeste vermogensbeheerders behalen vanwege hun hoge kosten een rendement dat lager is dan de markt. Enig idee waarom vermogensbeheerders nooit adverteren met hun rendement?

 

Goedkoop geen duurkoop

Meestal is goedkoop duurkoop. Meestal ook is “er bovenop zitten” beter dan passief achterover leunen. Maar bij beleggen is het precies omgekeerd. Kies daarom voor een goedkope partij die je beleggingen breed spreidt over duizenden bedrijven in de hele wereld. En die verder zo weinig mogelijk doet.

Paul van der Kwast is onafhankelijk financieel planner in Amsterdam